تبلیغات
دوخت ودوز - شستشوی انواع مختلف پارچه
شستشوی انواع پارچه
اطلس: پارچه ای است پنبه ای با سطحی صاف و كمی شفاف و پشت مات. پارچه اطلس را از پشت آن با مایع رختشویی شست و   شو دهید. آن را چنگ یا برس نزنید زیرا بافت ظریف آن شكننده می شود.
پاتیست: پارچه پنبه ای بسیار ظریف و مات رنگی است كه به صورت سوزن دوزی نیز موجود است. با توجه بیشتری این نوع پارچه را بشویید و حتماً پشت و روی آن را اتو بزنید.
مخمل كبریتی: پارچه پنبه ای با سطح رشته رشته است. برای شستن آن از برنامه شست وشوی ظریف در ماشین لباسشویی استفاده كنید. آن را خوب تكان دهید و به صورت مرطوب از پشت اتو كنید. از روی پارچه به خواب مخمل برس بزنید. هرگز آن را روی حرارت زیاد مثلاً شوفاژ قرار ندهید زیرا باعث شكنندگی پارچه می شود.
كرپ ژورژت: پارچه ای پنبه ای است نه چندان لطیف با سطحی تقریباً بوكله دار و بسیار راحت و قابل شست وشو. با شامپو آن را بشویید و در حالی كه مرطوب است خوب صاف كنید كه احتیاجی به اتو كردن نداشته باشد. درصورت اتو كردن نیز حتماً از پشت پارچه استفاده كنید.
كره تونه : نوعی موسلین با تار و رشته های محكم و خشن و بافت غیرحساس است. همانند دیگر پارچه های پنبه ای آن را بشویید و حتماً وقتی مرطوب است، اتو بزنید. برای لكه گیری این نوع پارچه حتماً تست رنگ انجام دهید.
داماست: پارچه پنبه ای با سطح شفاف و لطیف و ظاهری زیباست كه از نخ مرسریزه شده بافته شده است. نخ این پارچه گاهی با كنف و یا ویسكوز مخلوط است. به طور معمولی با پودر رختشویی شسته می شود و احتیاجی به اتو ندارد.
گاباردین: پارچه ای پنبه ای با بافت محكم و دارای سطحی است راه راه كج، تقریباً مانند تیغ ماهی در كیفیت های سبك تا سنگین. برای شست وشو حتماً از خشكشویی استفاده كنید.
ژرسه: برای این پارچه پنبه ای بسیار نرم از صابون یا مایع رختشویی استفاده كنید.
موسلین: یك نوع پارچه پنبه ای است كه از الیاف پنبه و به رنگ طبیعی بافته شده است. این نوع پارچه بعد از شست وشو آب می رود و رنگش هم كمرنگ می شود. بایستی با دقت نظر بیشتری شسته و خشك شود.
دنیم: پارچه ای است بسیار محكم و مقاوم و تا حدی آهاردار كه به جین انگلیسی معروف است. حتماً باید در ماشین لباسشویی شسته شود چرا كه با شست وشو با دست بسیار كشیده می شود و از قیافه می افتد. اتوی این پارچه نیز باید زمانی كه مرطوب است، صورت گیرد.
فلانل: پارچه پنبه ای بسیار نرم كه دارای پرز لطیف در دو روی پارچه است. قبل از شست وشو پارچه را پشت و رو كرده و با مایع رختشویی شست وشو دهید. تا زمانی كه مرطوب است اتو كنید و بعد از آن در هوای آزاد آویزان كنید تا بخار حاصل از اتو از آن خارج شود.
نیكی پلوش: نوعی مخمل است كه به صورت تو بافته می شود و مرغوبیت آن به كیفیت و نوع پنبه بستگی دارد. نكات شست وشو در فلانل را در نیكی پلوش رعایت كنید و پس از شست وشو لباس را خوب تكان دهید تا به حالت اولیه بازگردد.
پلوش: نوعی مخمل با بافت فشرده و پرزهای بلند است. همانند دیگر پارچه های معمولی شسته می شود. حتماً آن را در هوای آزاد خشك كنید و از انداختن آن روی شوفاژ خودداری كنید.
پوپلین: بادوام ترین پارچه پنبه ای با بافت فشرده است كه پیشنهاد می شود با دست شسته شود.
ریپز: پارچه ای پنبه ای است با بافت محكم كه شست وشوی آن باید با كف فراوان انجام شود. برای اتو كشیدن حتماً پارچه را به پشت برگردانده و در حالی كه مرطوب است اتو بزنید.
زامت: نوعی مخمل با پرز لطیف است كه باید پشت و رو در ماشین لباسشویی انداخته شود.
سرسوكر: نوعی پارچه پنبه ای بسیار سبك، ظریف و شل است كه باید با صابون یا مایع رختشویی شسته شود.
اسپنرن : برای شست وشوی این نوع پارچه، ماشین لباسشویی را حتماً در درجه ضعیف تنظیم كنید و حتی الامكان تنها در ماشین بیندازید تا پارچه های دیگر گره نخورد.
-------------------------------------------------------------------------------
روش های نگهداری از پارچه های چادری

چادر مشکی را بهتر است با دست بشویید.
چادر مشکی را در سایه خشک کنید.
چادر مشکی را نچلانید.
چادر مشکی را بهتر است در آب آشامیدنی بشویید.
چادر مشکی را در درجه حرارت زیر 60 درجه بشویید.
بزاق دهان و مواد اسیدی برای چادر مشکی زیان آور است.
چادر مشکی بهتر است با شامپو که مواد قلیایی کمتری دارد شسته شود.
چروک چادر مشکی بهتر است با بخار گرفته شود.
بعد از شستشوی چادر مشکی بهتر است از مایع نرم کننده رقیق شده، استفاده کنید.
اگر از اتو استفاده می کنید بهتر است بین اتو و چادر یک پارچه نخی مشکی قرار دهید.
از کشش های طولی و عرضی زیاد هنگام نشست و برخاست جلوگیری کنید. 
----------------------------------------------------------------------------------Admin Logo
themebox Logo